329 – KANÁRSKY PODENKO
PODENCO CANARIOFCI kanar

Pôvod: Španielsko
Použitie: používa sa pri poľovačke na králiky. Výborne sa prispôsobil nepravidelnému terénu. Poľuje nosom, očami a sluchom. Bez problémov zvláda horúčavú a je schopný poľovať od skorého rána neskoro do noci. Vďaka sluchu a čuchu vie nájsť králiky v hlbokých priehlbinách, múroch a živých plotoch, ktoré obkolesujú polia i v rúrovitých chodbách vulkanického pôvodu a ostnatých kroviskách.

Za to, že prežil do dnešných dní, vďačí nesporne svojim mimoriadným poľovníckym vlohám, ktoré ho urobili nepostrádateľným. V prvom rade je stopár, pri práci na stope nemá štekať ani dvíhať korisť. Je vhodný aj na kombinovanú poľovačku s fretkami, spôsob, ktorý je na ostrovoch povolený. Obyčajne chytá králiky do papule.
Klasifikácia: 5. skupina – špice a pôvodné plemená; 7. sekcia – pôvodné plemená na poľovačku, bez skúšky.
Dátum publikovania platného štandardu: 24. 6. 1987

Krátky prehľad histórie: na Kanárskych ostrovoch, svojej domovine, je známy ako podenco canario. Možno ho nájsť na všetkých ostrovoch, vo väčšom počte zvlášť na Teneriffe a Grand Canaria.

Jeho pôvod siaha až do Starého Egypta. Na Kanárske ostrovy ho priviezli Féničania, Gréci, Kartáginci, ale aj Egypťania. Ide o jedno z najstarších plemien, o čom svedčia mnohé staroegyptské zobrazenia (kresby, sochy, basreliéfy) z faraónskych hrobiech, zhromaždené v Louvri a Britskom múzeu. Plemeno je staré asi 7000 rokov.

Celkový vzhľad: pes strednej veľkosti, mierne predĺženého formátu, štíhly, ľahko stavaný a veľmi odolný. Kostra je dobre vyvinutá. Chýbajúci podkožný tuk spôsobuje, že reliéf hrudníka, chrbtice a bedrových kostí je dobre viditeľný. Svalstvo je veľmi vyvinuté, suché. Pohyby svalov sú viditeľné pod kožou.

Dôležité miery: dĺžka tela trochu presahuje výšku, hrudník dobre vyvinutý, ale nesiaha po lakte, papuľa o niečo dlhšia ako lebka.

Charakter a povaha: smelý, ostražitý, nepokojný, energický a dynamický, dominantný, ale v žiadnom prípade agresívny. Pánovi je oddaný, pracuje po celé dni bez náznaku únavy.

Hlava: podlhovastá, v tvare zrezaného kužela, v správnom pomere k telu, strednej dĺžky 21–22 cm, línie lebky a papule sú rovnobežné.

Lebka: dlhšia ako široká, plochá s vystupujúcim výbežkom medzitemennej kosti, stop je málo výrazný.

Tvárová časť

Ňucháč: široký, mäsovo sfarbený, jeho farba je v súlade s farbou srsti, nosné dierky dobre otvorené.

Papuľa: široká a má tvar zrezaného kužeľa, mäsovej farby, tmavšia alebo svetlejšia podľa farby srsti.

Pysky: jemné a priliehavé. rovnakej farby ako ňucháč.

Chrup: nožnicový zhryz, perfektne uzatvorený, dobre vyvinutý.

Oči: malé, šikmo posadené, mandľové, jantárovej farby, tmavšie alebo svetlejšie podľa farby srsti. Inteligentný výraz vyžaruje ušľachtilosť.

Uši: dosť veľké, v strehu postavené a mierne odstávajúce, v pokoji spadajú uši dozadu, pri nasadení široké, ku koncu sa zužujú.

Krk: svalnatý, rovný, bez laloka, ohybný a v priereze okrúhly.

Telo

Chrbát: silný, svalnatý, prispôsobený na beh a poľovačku.

Bedrá: podlhovasté.

Kríže: bedrové kosti veľmi silné, zvlášť viditeľné v poľovnej sezóne, keď sú psy vychrtlé.

Hrudník: hrudná kosť nevystupuje, aj keď je hrudník dobre vyvinutý, nesiaha po lakte, rebrá oválne, obvod hrudníka je o 5–8 cm väčší ako kohútiková výška.

Brucho: vtiahnuté, ale nie tak ako pri galgovi, slabiny dobre vyznačené.

Chvost: nízko nasadený, je pokračovaním krížov, oválny v priereze, nesiaha pod päty, nesený nadol alebo ako kosák, zužuje sa do špičky, poväčšine bielej, nikdy nie stočený, v akcii nemá byť nesený príliš vysoko.

Končatiny

Predné končatiny: úplne zvislo postavené, rovné a rovnobežné, štíhle kosti, ale silné, mačacie labky, obyčajne mierne vytočené, labky oválne a pevné.

Zauhlenie: uhol lopatky a ramena 110°, uhol lakťového kĺbu 140°.

Zadné končatiny: zvislé a rovné, silné a svalnaté. Päty pomerne vysoko, rovno postavené, labky pevné, oválne, bez včích pazúrikov.

Zauhlenie: uhol bedra a stehennej kosti 110°, uhol kolenného kĺbu 120°,

uhol pätového kĺbu 130°.

Pohyb: v kluse s dobrým záberom, ľahký a nadnášajúci.

Koža: napnutá, pokrýva telo bez záhybov.

Osrstenie

Srsť: krátka, hladká a hustá.

Farba: červená s bielou sa uprednostňuje, odtieň červenej je od oranžovočervenej po mahagónovočervenú, ako aj všetky kombinácie týchto dvoch farieb.

Výška a hmotnosť: 55–64 cm psy, 53–60 cm sučky, výška môže byť odlišná podľa terénu, v ktorom pes žije a poľuje, odchýlky 2 cm sú preto povolené, ak psy v type zodpovedajú plemenu.

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa pokladá za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.

Hrubé chyby:

– príliš široká hlava,

– príliš výrazný čelový sklon,

– ovisnuté pysky,

– chýbajúce premoláre,

– prognantizmus,

– uši príliš odstávajúce do strán,

– veľmi ploché rebrá,

– vystrčená hrudná kosť,

– stočený chvost,

– päty veľmi nízko,kravský postoj,

– križovanie predných a zadných končatín v pohybe,

– agresivita.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.