pani Zafra Sidik/Israel

Zhodnotenie posudzovania

Víkend na Stredoeurópskej výstave chrtov v kaštieli Mojmírovce na Slovensku v dňoch 6. – 7. augusta 2022 bol veľmi príjemným a dobre zorganizovaným podujatím.

Miesto konania bolo krásne a veľmi vhodné pre stretnutie milovníkov chrtov.

S nadšením som sa stretla so svojimi kolegami rozhodcami, najmä po dlhej výstavnej prestávke v súvislosti s Covid 19.

Kvalita psov v plemenách, ktoré som posudzovala, bola ozaj na vysokej úrovni. Mala som tú česť posudzovať BIS na CESS 6. augusta a súťažiace jedince boli naozaj vynikajúce a bolo veľmi ťažké vyberať z nich víťazov.

Nakoniec som vybrala mladú sučku Greyhounda ako BIS, bola tak krásne stavaná a predvádzaná, v pohybe korektná, vynikajúco harmonická s pôsobivou kombináciou sily a grácie.

Môj res. BIS bola krásna sučka Whippeta – bola som veľmi šťastná, keď na druhý deň získala aj BIS, keď posudzoval pán Korozs. Dokonale reprezentovala všetko, čo je u Whippeta podstatné – veľkosť, hornú líniu, hlavu a výraz a veľmi zdravý správny pohyb – priam pastva pre oči.

Moje 3. miesto získala krásna sučka Afgánskeho chrta – síce malá vzrastom, ale skvelá typom, výrazom, povahou, pohybom aj celkovým správaním.

Barzoje boli vynikajúcej kvality a nenašla som takmer žiadne chyby v zhryzoch, ktoré sú dnes čoraz bežnejšie.

Írske vlkodavy a Saluki boli menej v početné, ale ich veľmi solídni víťazi reprezentovali svoje plemená v mojich očiach veľmi dobre.

Atmosféra okolo kruhov bola skvelá, športovo správajúci sa vystavovatelia, efektívny personál v kruhoch, nekonečné množstvo krásnych trofejí pre víťazov, to všetko prispelo ku krásnej a dobre organizovanej výstave.

Ďakujem za pozvanie, dúfam, že moje posudky boli dostatočne pochopené, snažila som sa zo všetkých síl a užívala som si každú minútu víkendu.

Knut Fr Blütecher, Showline/Nórsko

Zhodnotenie posudzovania

FCI Stredoeurópska výstava chrtov a Klubová výstava chrtov, Slovensko, 6. a 7. augusta 2022

Komentáre rozhodcu – Knut Fr. Blütecher.

Bolo mi cťou a veľkým potešením byť pozvaný tento rok posudzovať Stredoeurópsku výstavu chrtov FCI a Klubovú výstavu chrtov na zámku Mojmírovce na Slovensku. Ďakujem organizačnému tímu za pozvanie, tým početným vystavovateľom, že mi predviedli taký pekný počet kvalitných psov a môjmu výbornému personálu v kruhu. V sobotu som posudzoval írskych vlkodavov a whippetov. V nedeľu som mal v kruhu talianskych chrtíkov, sloughi, azawakhov, španielskych chrtov, ibizských podencov, faraónskych psov, maďarských chrtov a poľských chrtov. 

Aké skvelé miesto na výstavu psov! Bývať v krásnom zámku bolo fantastické. Výstavisko, ktoré som videl z okna, bolo v krásnej záhrade s obrovskými stromami, ktoré nám všetkým vytvárali pekný tieň, priam dokonalé. Boli tam všetky potrebné zariadenia. Kruhy boli veľké, takže pohyb svojich psov mohol ukázať naozaj každý.

Ďakujem za skvelé športové správanie a milú odozvu od vystavovateľov po mojom posudzovaní. Veľká vďaka patrí mojim kolegom rozhodcom Zafre Sirik a Andrásovi Koroszovi. V sobotu sa konala veľká večera s tancovačkou až do neskorých hodín. Bol to taký úžasný víkend! Každopádne som si užil každú minútu!

Írsky vlkodav

Tešil som sa, že u mňa v kruhu uvidím 17 írskych vlkodavov. Aj keď ide o veľké plemeno, sú to chrti a majú tak aj vyzerať. Snažil som sa nájsť psov s dominantnou povahou, vynikajúcim plemenným typom a dokonalou rovnováhou medzi substanciou a eleganciou s dlhými plynulými krivkami a voľným zdravým pohybom. Nie je prekvapením, že som našiel rôzne typy, ako aj všeobecnej stavbe a tvare tela. Veľa psov malo dobrú kvalitu. Ale keď som pri tom, rád by som bol videl väčšiu hĺbku kvality v niektorých triedach. Väčšina mojich víťazov tried bola vynikajúcej kvality, veľkosti a typu. Pekné hlavy a oči s krásnym pokojným výrazom, dlhý mohutný krk, ktorý jemne a ľahko prechádza do tela cez dobre uložené plecia. Pekné, dobre stavané, vyvinuté a zauhlené predky sa ťažko hľadajú aj u vlkodavov. Našiel som niekoľko skôr strmších a predsunitých predkov, slabo vyplnených. Mám rád, keď predky dobre pasujú k silným zadným končatinám. Dobre vyvinuté telo s výbornou hĺbkou hrudníka a dobre tvarovanými rebrami. Väčšina mojich víťazov bola vystavená v nádhernej kondícii. Potešilo ma, že som videl väčšinou správne záhryzy, ale prosím, naďalej sa sústreďte na zdravé papule.

Moja víťazka BOB sa mi veľmi páčila! Ohurujúci typ, zdravá a kvalitná, super silueta, dobre osvalená, príjemná na posúdenie, pekná samičia hlava, krásne oči, silný a dobre klenutý krk, pevná horná línia, dobre stavané telo s veľkou hĺbkou a dobrým hrudníkom, páčili sa mi veľmi jej dobre stavané zadné končatiny. Pekná srsť. Zdravý pohyb.

Víťaz BOS bol krásneho typu plemena a siluety. Pekný, dobre stavaný pes. Jeho krk je dlhý a zároveň mocný. Pekný predok a hĺbka tela, silné, dobre stavané zadné končatiny, vynikal v pohybe. Pekná srsť.

Whippet

Počet whippetov sa tento rok vyšplhal na nejakých 67 psov, čo som si ozaj užil. Niekoľko psov malo vynikajúcu kvalitu, s voľným a ľahkým pohybom okolo kruhu, pričom si zachovávali typickú siluetu. Moji víťazi tried boli špičkoví. Opäť som hľadal psov s vynikajúcim typom plemena s jasnou rovnováhou medzi substanciou a eleganciou, ktorú je ťažké definovať bez toho, aby som ich videl. Správny whippet je stavaný v jemných krivkách v postoji aj v pohybe bez akéhokoľvek ostrého prerušenia. V takej silnej a krásnej konkurencii  musia byť psi vynikajúci vo väčšine ohľadov, aby boli vysoko ocenení.

Mojou absolútnou víťazkou sa stala atraktívna pásikavá sučka, spájajúca substanciu a eleganciu do dokonalosti. Krásna kvalitná sučka typu, štýlu, stavby a pohybu, ktoré som hľadal. Pôsobivá sučka s krásnymi krivkami na tých správnych miestach, zdravá vo všetkých ohľadoch. Vysoko zabodovala tým, že si stále udržuje krásnu siluetu v postoji aj v pohybe. Bola v top kondícii a mala svoj deň.

Najlepší pes a BOS bol nakoniec jej otec, ďalší pásikavý krásny pes s nádhernou siluetou, úžasnými krivkami a vynikajúcim typom plemena. Veľmi sa mi páči jeho hlava a výraz. Dobre stavané telo s vynikajúcou hĺbkou hrudníka. Je to špičkový pes a skutočný žrebec. Má krásne silné, dobre zauhlené zadné končatiny, vďaka čomu má voľný a zdravý pohyb. Dokonca sa mi aj krásne predviedol. Výborná kondícia a predvedenie. Druhý pes z jeho triedy sa mi tiež veľmi páčil, bolo to ozaj tesné rozhodnutie!

Ďalší pes, ktorý na mňa zapôsobil, bol víťaz strednej triedy. Tento čiernobiely pes sa mi veľmi páčil. Plný kvality. Výborne stavaný, výborný typ a veľkosť, elegantná hlava, super oko, výborný krk, vsadenie krku a horná línia, úžasná hĺbka hrudníka, super predhrudie, dobre zauhlený obojstranne, nádherný zdravý pohyb. Vyníkajúca kondícia.

Moja víťazná sučka z triedy mladých bola krásna. Mladá sučka so samičím výrazom, plná kvality, v ktorej sa snúbi výdrž a elegancia do dokonalosti, s vynikajúcou rovnováhou, okúzľujúca a elegantná v siluete, excelentnej stavby a formátu. Krásna hlava, vynikajúci krk a jeho vsadenie do pliec, veľmi som obdivoval jej pevnú hornú líniu. Dobre zauhlená obojstranne. Bola krásna v pohybe, keď sa jej práve chcelo mi to ukázať!

Dokonca tam bolo niekoľko pekných šteniatok, ktoré bude veľmi zaujímavé sledovať v budúcnosti.

BIS minor puppy 1 - whippet - INDIANA JONES GANDAMAK SLOVAKIA
BIS minor puppy 1 - whippet - INDIANA JONES GANDAMAK SLOVAKIA

Taliansky chrtík

V nedeľu som začal s asi 29 talianskymi chrtíkmi. Ako všetci vieme, IG by mal byť pomerne nohatý pes s veľkým sebavedomím, dobrým zauhlením a hrdým nesením hlavy. IG nie je „obyčajný pes“, ani karikatúra! Typ, obrys a postoj sú dôležité pre správny obraz tohto elegantného chrta. Pohyb je veľmi typický pre plemeno s výrazným prejavom, ale najmä zdravý! Keď to všetko spomínam, niektoré boli vysokej kvality, hýbali sa voľne a ľahko okolo kruhu, pričom si zachovali tú siluetu, ktorú chceme vidieť.

Mojou víťazkou BOB bola krásna sučka, výborný samičí typ, štýl a množstvo kvalít – všetko v jednom balení. Vynikajúca elegantná kostra, ako aj srsť a pohyb.

BOS bol kvalitný pes, veľmi na mňa zapôsobil už pri vstupe do kruhu a ešte viac keď som si ho ohmatal. Vynikajúci typom, siluetou, dobre stavaným telom, typickým zauhlením obojstranne, peknou srsťou, kostrou a pohybom.

Sloughi

Mal som prihlásených 5 sloughi a tešil som sa na toto krásne plemeno. Sloughi nie sú obyčajné „výstavné psy“ alebo „klusajúce mašiny“. Nie sú na to stavaní a ani to nemajú na mysli. Radi však vidíme voľne a ľahko typicky sa pohybujúcich psov v dobrej rovnováhe a harmónii so správnymi proporciami, typom a siluetou. Prial by som si vidieť u nich trochu lepší pohyb tam a späť, ale moji víťazi boli výborní s množstvom pekných plemenných znakov.

Mojím víťazom BOB sa stal krásny šampión pes vynikajúceho typu, veľkosti, rámca a formátu. Mal najpôsobivejšiu siluetu, celkovo sa mi páčila jeho kvalita, pekná hlava a oko, dobrý krk a horná línia, vynikajúco klenutý hrudník, typické zauhlenie obojstranne, vďaka čomu mal zdravý typický pohyb s výborným sebavdomím.

Najlepšia sučka bola kvalitná a zaslúžená šampiónka výborného typu, s typickou siluetou, veľmi peknou hlavou a presne s tým jemným, trochu smutným výrazom, aký chceme vidieť, veľmi typický krk a horná línia, dobre stavané telo a vyvážené zauhlenie. Mala ľahký pohyb. Dobrá kondícia.

Azawakh

Toto je nesmierne zaujímavé a fascinujúce plemeno, na ktoré si naozaj rád pozerám. Žiaľ, bol prihlásený len jeden, ale tento šampión bol vynikajúcej kvality, celý pes samčieho a tiež správneho plemenného typu, krásna silueta, rámec a formát so správnymi proporciami, suchá hlava čistých línií, výborné oko, krk, typická horná línia, výborná spodná línia a pekne vyvážene zauhlený, vďaka čomu mohol mať voľný a ľahký s výbornou prezentáciou. Výborná srsť a labky.

Galgo Espanol

Z tých dvoch prihlásených bol môj BOB veľmi pekný pes zo strednej triedy, stavaný v typickej siluete a rámci. Elegantná hlava, typické uši, krk, horná línia, spodná línia, zauhlenie, kostra, labky a dlhý chvost. Celkom dobrý pohyb tam a späť.

Moja víťazka BOS bola jeho sestra z vrhu, samičia verzia svojho brata.

Podenco Ibicenco, hrubosrstý

Tieto plemená mám naozaj veľmi rád. Tak úprimné a k veci. Bol len jeden prihlásený v tomto variante, ale keď o tom hovorím, táto mladá sučka sa mi veľmi páčila. Mala typickú siluetu, výborný typ, hlavu, krk, hornú líniu, hrudník a zauhlenie, ktoré potrebuje na lov. Výborná kostra a srsť.

Podenco Ibicenco, hladkosrstý

V tomto variante som ich mal naozaj pekných a vyzerá to tak, že tu máte chovateľku, ktorá toto plemeno pozná a chová s výborným typom, siluetou a rámcom. Veľmi rád som ich všetkých videl.

Najlepší pes a BOB bol pekný, typický z triedy otvorenej. Veľa kvality, typ, silueta, typický hrudník, horná línia a zauhlenie. Dokonca sa aj krásne predvádzal.

Najlepšou sučkou bola jeho polo-sestra, pekná kombinácia elegancie a vytrvalosti, ktorá je u tohto pôvodného plemena taká dôležitá. Páčila sa mi jej hlava, oči a uši, typický krk a horná línia, hrudník a zauhlenie. Mala veľmi pekný pohyb pri pohľade z boku.

Faraónsky pes

Pri počte dvoch prihlásených nie je veľa čo povedať o celkovej kvalite plemena. BOB bol výrazný pes so samčím výrazom, ale stále elegantný, dobre stavaný. Veľa energie. Pekná veľkosť a typ, samčia hlava, silný krk, výborný hrudník, silná horná línia. Mal zdravý pohyb a pekne sa predvádzal.

BOS bola veľmi typická a ostražitá elegantná sučka výborného typu a siluety. Super hlava, uši a oko, elegantný krk a horná línia, pekne zauhlená a dobrý pohyb.

Maďarský chrt

Toto maďarské plemeno je veľmi zaujímavé s bohatou históriou. Mojím víťazom BOB sa stal pes z otvorenej triedy s peknou hlavou, krkom, telom, zauhlením a pohybom, ale rád by som u neho videl trochu viac vytrvalosti k úplnej dokonalosti.

Poľský chrt

Tu bola len jedna prihlásená, ale zabodovala výborným typom plemena, siluetou, rámcom a formátom. Výborná silueta, typ, ktorý som hľadal, dobrá hlava a krásne oko, výborný typický krk a nasadený do silnej dobre tvarovanej hornej línie, pekne zauhlená, krásna typická kostra, super hrudník a zdravý pohyb.

Ešte raz veľká vďaka za krásny víkend na Slovensku!

Všetko najlepšie,

Knut Fr Blütecher, Showline, Nórsko