World Champion of Champions Brusel 2011

Mal som tú česť posudzovať na jednej z najprestížnejších výstav organizovanej pri príležitosti stého výročia založenia FCI. Výstava Champion of Champions bola organizovaná na Expo výstavisku pri Atomiu v Bruseli.
Brusel mám veľmi rád a rád sa do neho vraciam, mám na neho tie najlepšie spomienky. Pred 16timi rokmi sme v Bruseli s našou sučkou Westend Girl Gandamak vyhrali nášho prvého svetového víťaza.

Na výstavu sa mohli psy len nominovať z dopredu určených výstav v tomto roku a zbytok sa mal možnosť prihlásiť cez internet len v určený deň. Na výstavu bolo prihlásených 893 psov z celého sveta. Podľa počtu prihlásených psov v jednotlivých skupinách FCI sa podľa dopredu určeného postupového kľúča do 64 členného finálového kola dostali zo skupiny FCI 10 traja chrti. 10 skupinu FCI posudzoval pán Gerard Jipping z Holandska a ja. Postúpili írsky vlkodav zo Slovenska, whippet z Belgicka a afgánsky chrt z Talianska.

Finále posudzovali traja rozhodcovia – z Japonska, Peru a Nemecka. Posudzovanie potom prebiehalo ako u nás, K.O. systém, rozhodcovia sedia v kójach a nezávisle od seba dvíhajú terčíky modrý alebo červený.

Finále sme si dokonale užili, hlavne my zo Slovenska. Cez prvé kolo prešli dvaja chrti, čo bol úspech, nakoľko vo finále sa stretli veľmi pekné psy. Keď medzi poslednými 16timi boli vlkodav a whippet, mal som dobrý pocit a s pribúdajúcimi minútami sa nám zvyšoval adrenalín. V osemfinále už pri každom súboji hala burácala jedno kto vyhral, každý pes tu mal svojich fanúšikov alebo sympatizantov.

Medzi posledných štyroch postúpili írsky vlkodav, welsch corgi pembrok, sharpei a škótsky teriér. Semifinále a finále prebehlo s neopísateľnou atmosférou. Ľudia po verdikte rozhodcov vyskakovali jačali, fantastická atmosféra.Finále: už to, že vo finále je írsky vlkodav zo Slovenska, zo slovenského chovu, je výnimočná udalosť a bol som rád, že som bol pri tom. Tak trochu v kútiku duše podaktorí aj dúfali, že by to mohlo aj dobre skončiť, veď v tomto roku sa „Eby“ (Absolut Roan Inish Tullamore Good Stuff) hrdí titulom ako: Svetový víťaz a nakoniec aj víťaza skupiny FCI 10 na svetovej výstave v Paríži, ďalší titul má Európsky víťaz z Holandska, okrem našej klubovky vyhrala klubovky v Holandsku a Taliansku, kde bola aj BIS, res. BIS na FCI Euro sighthound show v Taliansku. Okrem toho bola niekoľkokrát BIS a res. BIS na medzinárodných výstavách. Výnimočná sezóna pre Eby, veď má len 2,5 roka.

Finále, na červenom koberci stojí írsky vlkodav, na modrom welsh corgi pembroke. Trojica rozhodcov pozorne sleduje dvojicu. Majú pred sebou posledné dve kolá. Petra svojím tanečným behom perfektne vedie Eby, Eby sa drží fantasticky, veď celý deň byť na nohách nie je vôbec jednoduché a je neuveriteľné, ako sa drží, ako keby cítila, že treba vydať zo seba všetko a že už bude koniec tohto skvelého divadla. Odrazu je ticho v hale. So zatajením dychom sledujeme rozhodcov, ktorý terčík zoberú do rúk. Dostávajú pokyn na svoj posledný verdikt.

Ťažko opísať tie pocity, keď všetci traja rozhodcovia zdvihli červený terčík. Vyskakujeme zo stoličiek, kričíme, objímame sa, slzy dojatia z radosti nechýbajú. Niečo fantastické. Opäť malé Slovensko šokovalo, opäť sme sa zviditeľnili. Veď to bol jediný zástupca zo Slovenska.

Nasledovalo na dlhé minúty fotenie víťazov, to si už Petra s Eby užívali, ako aj my.

Bravooo Petra!

Autor: Vlastislav Vojtek