Bitte Ahrens, IT

Švédka, ale od roku 2001 žijem v Ríme v Taliansku.

„Vyrástla som“ v chovateľskej stanici SOBERS a začala som s chovom talianskych chrtíkov a greyhoundov s mojou starou mamou, dnes už zosnulou pani Astrid Jonsson, ktorá bola v roku 1957 zakladateľkou chovateľskej stanice SOBERS vo Švédsku. Dnes sú súčasťou nášho chovu aj whippety a talianske stavače. Najprv spolu s mojou starou mamou a dnes spolu s mojím manželom Pierluigim Primaverom má SOBERS odchovaných viac ako 400 šampiónov zo svojho chovu (vyše 860 šampionátov) a v priebehu rokov množstvo exportov do celého sveta. Toto všetko s tým, že sme nemali viac ako 1-2 vrhy za rok.

Vo všetkých štyroch plemenách sme odchovali alebo odvystavovali víťazov SBIS & BIS. Spomeniem niekoľko najdôležitejších: BIS na svetovej výstave 2006, víťazi BOB na CRUFTS a WESTMINSTER, ocenenia TOP BREEDER & TOP DOG v niekoľkých krajinách, TOP DOG všetkých plemien s naším talianskym stavačom v Taliansku v roku 2008 a BIS na EUKANUBA WORLD CHALLENGE v USA 2009. Doteraz sme odchovali alebo vlastnili najmenej 18-tich svetových víťazov a 20-tich európskych víťazov. Od môjho príchodu do Talianska sa psy SOBERS každoročne zaraďujú medzi talianskych TOP TEN psov všetkých plemien.

Viac ako 20 rokov pracujem ako veterinárny technik vo Švédsku a v Taliansku.

Stala som sa medzinárodným rozhodcom FCI vo Švédsku v roku 1992 a som oprávnená posudzovať celú skupinu 10 a všetkých portugalských podengov, ibizských podencov, kanárskych podencov, faraónských chrtov a Cirneco dell’Etna z 5. skupiny FCI.

Posudzovala som na medzinárodnej úrovni po celej Škandinávii a vo zvyšku Európy, vo Veľkej Británii, USA, Austrálii ako aj v Rusku (vrátane niekoľkých najvýznamnejších klubových a celonárodných špeciálnych výstav). Niektoré veľmi špeciálne príležitosti boli napr. posudzovanie 3. národnej špeciálky whippetov v Austrálii, sučiek whippetov na CRUFTS 2015 a talianskych chrtíkov na svetovej výstave psov v Miláne.

Milujem prácu so svojimi psami aj v teréne, ale s dvoma deťmi doma je čas obmedzený, takže som rada, že aj vďaka našim skvelým majiteľom šteniatok sa našim psom darí skvele aj v práci, aj v coursingu. Sme radi, že môžeme predstavovať aj niekoľkých dual šampiónov.

Nie je veľa času na iné veci v živote, ale keď mám nejaké voľné chvíle, rada sa venujem svojej ďalšej vášni: kresleniu a maľovaniu. V priebehu rokov som ilustrovala niekoľko psích časopisov, navrhla veľa log pre kluby a chovateľské stanice a urobila som veľa materiálov na vzdelávanie rozhodcov, najmä o talianskom chrtíkovi. Bola som jedným zo zakladateľov a niekoľko rokov predsedom Švédskeho klubu talianskych chrtíkov. Tiež sa veľmi angažujem vo švédskom klube chrtov a tiež v klube greyhoudov.

Vždy som mala skutočný záujem o všetky plemená chrtov a v skutočnosti sme tu v SOBERS mali aj pár mimoriadnych členov rodiny, ako napr. jedného veľmi aktívneho írskeho vlkodava, ušľachtilého deerhounda a niekoľkých krásnych barzojov.

Bitte Ahrens

 

Bitte Ahrens
SPÄŤ NA ESS

Willem Buitenkamp, NL
Vo svete psov pôsobím od roku 1970, začínal som s afgánskym chrtom. To bol začiatok veľkej a aktívnej lásky k nádhernej skupine chrtov. Stále sa zaoberám orientálnymi chrtmi (prezident NVOW, holandského klubu orientálnych chrtov od roku 1983 do roku 1991 a znova od roku 2010 dodnes), ale na rôznych úrovniach som taktiež dosť prepojený so všetkými plemenami chrtov a tiež so skupinou stredomorských plemien, ktoré boli vypustené vrámci FCI zo skupiny chrtov pred tridsiatimi rokmi. Okrem toho som sa v priebehu rokov vždy venoval dostihom chrtov a coursingu.

Moja prvá posudzovacia aprobácia bola na afgánskeho chrta v roku 1978. Potom som získal aprobáciu na všetkých ďalších 12 plemien v skupine FCI 10 a mediteránske plemená z 5. skupiny FCI. V tých krajinách, kde sú národne uznané, môžem posudzovať aj Silken Windsprite, Taigan , Podenco Andaluz a Kritikos Lagonikos. Moje posudzovanie ma priviedlo už do mnohých krajín, takže som mal možnosť vidieť aj vývoj plemien, či už pozitívny alebo negatívny, v porovnaní so štandardmi.

Chcel by som poďakovať organizácii, ktorá ma pozvala na túto prestížnu výstavu, dúfam, že uvidím veľa nádherných chrtov a veľmi sa teším na túto akciu.

Haag – 2023
SPÄŤ NA ESS

Marie-Christin Amand, BE
Pokúsim sa Vám urobiť predstavu o mojom kynologickom životopise:

Som Marie Christine Amand, mám 72 rokov a som vdova po Delabelle Dominique.

V roku 1978 prišiel náš prvý afgán, Charming Lady El Rachman, začiatok nášho dobrodružstva.

V roku 1990 prišiel náš prvý výstavný vhippet French King du Manoir de la Grenouillère.

V roku 1991 sa pridala naša druhá výstavná whippetka Gladys du Manoir de la Grenouillère, naši dvaja zakladatelia chovu. Obaja boli mnohonásobní šampióni s titulmi BIS, SBIS a množstvom ďalších.

A potom som začala posudzovať v roku 1989 najprv afgánov, po nich whippetov a neskôr celú 10. skupinu a niekoľko ďalších plemien: čivava, čínsky chocholatý pes, dalmatín.
Posudzovala som všade v Európe, veľakrát na špeciálnych výstavách chrtov.

Doma mám teraz len jedného whippeta Pablo Picasso z Gentle Mind, ktorý je neskutočne rozmaznaný.

Prajem vám mnoho prihlásených na vašu špeciálnu výstavu chrtov.

SPÄŤ NA ESS

Pascal Thiery, FR
FCI kvalifikovaný rozhodca pre plemená 10. skupiny a niekoľko primitívnych plemien z 5. skupiny.

Som vyštudovaný veterinár a špecializujem sa na výživu hydiny. Pracujem ako globálny technický riaditeľ pre spoločnosť zaoberajúcu sa prísadami do krmív.

Azavakov chovám od roku 1995 pod názvom chovateľskej stanice „Na’ema“.

Po prvý krát som sa stretol s chrtmi, keď som bol ešte študentom veterinárnej školy a v roku 1986 som zachránil afganského chrta. Začal som sa zaujímať o výstavy a plemená psov. Tam som stretol svojho prvého azavaka a stále sa plne venujem tomuto plemenu, aj keď nie som na chovateľskej scéne veľmi aktívny.

Môj prvý azavak prišiel v roku 1991, môj prvý vrh sa narodil v roku 1995. Za 28 rokov som odchoval 15 vrhov, z ktorých vyrástlo veľa šampiónov coursingu aj krásy. Som veľmi hrdý na to, že som chovateľom prvého azavaka vôbec vo Veľkej Británii a v Austrálii… Stále zdieľam svoj život so 4 azavakmi.

V roku 2007 som bol kvalifikovaný ako rozhodca a v roku 2017 som dokončil celú 10. skupinu. 

Som naozaj rád, že mám tú česť posudzovať na tomto prestížnom podujatí!

SPÄŤ NA ESS

Martin Baskaran, ES
Začal som v roku 1978 tým, že som si priviezol sučku barzoja z Francúzska, „Micheva de la Marie de la Marie Graton“, z chovu už teraz zosnulého pána Pierra Derueta, a o niečo neskôr som sa rozhodol začleniť do svojej chovateľskej stanice aj afgánske chrty a saluki. 

V  roku 1980 som pridal lhasa apso a pekinézov. V tom roku v júli mi F.C.I. schválil názov chovateľskej stanice BASTERBERRI s číslom 1315.

Od tých čias moji psi vyhrali viac ako 250 šampionátov vrámci krajín FCI ale aj AKC, medzi ktoré patria ARGENTÍNA, ČILE, VENEZUELA, USA, RUSKO, ÍRSKO, SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO, ako aj mnohé ďalšie krajiny v Európe.

Okrem vyššie uvedených plemien som tiež vlastnil, odchoval a vystavoval plemená taliansky chrtík, greyhound, španielsky chrt, bedlington teriér, jorkšírsky teriér, americký kokeršpaniel, basenji, boxer, nemecká doga, shih-tzu. Moje zatiaľ posledné plemeno je boston teriér, len so 4 vrhmi som získal 24 šampionátov, niektoré z ich potomkov produkujú šampiónov v Spojených štátoch amerických.

Moje psy mnohokrát triumfovali, ako napríklad Top pes roka v Španielsku v 9. skupine niekoľko rokov po sebe, TOP ABSOLÚTNY AFGÁNSKY CHRT, TOP AFGÁNSKY CHRT SUČKA, TOP JUNIOR, TOP PUPPY, mnohonásobne BIS a BIG vo viacerých krajinách, a tiež BIS na najväčšej výstave v Španielsku, The Mandatory International Madrid Dog Show, pohár jeho veličenstva kráľa Juana Carlosa I.

Som viceprezidentom SOCIEDAD CANINA DE BIZKAIA, organizátorom tradičnej

MVP v BILBAO, ktorá si v roku 2015 pripomenula svoje 50. VÝROČIE VÝSTAVY PSOV BIZKAIA CANINE SOCIETY, ktorá sa konala na výstavisku v Bilbao, so zadávaním povinného CAC.

Som prezidentom Španielskeho klubu chovateľov afgánskych chrtov, saluki a ďalších zahraničných chrtov.

Som RSCE a FCI rozhodca pre všetky plemená. Posudzoval som po celej Európe, Amerike, Austrálii, Ázii a Južnej Afrike, na WDS 2020 v Madride, ktorá sa konala v júni 2022.

SPÄŤ NA ESS

Gerard Jipping, NL

Vážení milovníci chrtov,

vitajte na 17. ročníku FCI Euro Sighthound Show.

V roku 2005 Prezídium FCI (Fédération Cynologique International) povolilo vytvorenie medzinárodnej výstavy určenej len pre plemená chrtov s nasledovnými oficiálnymi titulmi:
– FCI Euro Sighthound (rok)
– FCI Euro Junior Sighthound (rok)
– FCI Euro Veteran Sighthound (rok)

Toto podujatie je určené na prezentáciu našich chrtov na medzinárodnej úrovni tým, že ich zhromaždíme na každoročnej výstave vysokej úrovne, ktorá sa pravidelne organizuje v inej európskej krajine.

V roku 2005 boli po prvýkrát udelené tituly FCI Euro Sighthound. Výstava sa doteraz veľmi úspešne konala v 14 rôznych krajinách. Tento rok, 2023, sa na Slovensku uskutoční už 17. ročník FCI Euro Sighthound, čo je druhýkrát, čo sa tu táto výstava koná.

Ako prezidenta FCI Euro Sighthound a vášnivého milovníka chrtov ma teší úspech FCI Euro Sighthound Show počas rokov jeho organizovania. Som si istý, že s týmito skúsenými organizátormi bude mať výstava na Slovensku aj tento rok veľký úspech.

Všetkým by som chcel popriať krásny a príjemný deň nielen ohľadne výsledkov, ale aj z pohľadu príjemnej spoločnosti a atmosféry.

Gerard Jipping
Prezident FCI Euro Sighthound

Dr. Tamás Jakkel, Prezident FCI (od 2019)

Narodil som sa v perfektnej rodine s jedinou výnimkou: nemali sme žiadne psy. Keď som mal 5 rokov, začal som žiadať od rodičov anglického kokeršpaniela. S týmto plemenom som sa začal spájať vo veku 12 rokov. Odkedy som odchoval alebo vlastnil 34 svetových a európskych víťazov pod mojou registrovanou chovateľskou stanicou  „Black Mirage“. 

O niekoľko rokov neskôr som vstúpil do už svetovo uznávanej chovateľskej stanice hladkosrstých jazvečíkov „vom Golf“ a „mini Golf“, ktorej som dnes majiteľom. Pod týmto prefixom sme odchovali viac ako 50 svetových/európskych víťazov a viac ako 150 medzinárodných šampiónov FCI.

Kedysi som vlastnil aj európskeho víťaza stredného pudla a v poslednom desaťročí sa moja rodina pevne spojila s maďarským agárom, keď v tomto veľkolepom plemene odchovala niekoľko svetových a európskych víťazov pod chovateľskou stanicou „ILLA-Berek“.

Psom som sa venoval popri svojom povolaniu – ako hlavný chirurg, klinický onkológ, neskôr vyučujúci profesor na Lekárskej univerzite.

Od začiatku svojho pôsobenia v kynológii  som sa podieľal na správe súvisiacej so psami. 24 rokov  som bol predsedom Asociácie maďarských španielov, pričom som stále členom jeho predsedníctva.  Bol som prezidentom sekcie maďarského agára materského klubu plemena (maďarský chrt). Dlhé roky som bol členom predsedníctva Maďarského kynologického zväzu.

Moja činnosť sa rýchlo stala medzinárodnou. Bol som zapojený  do činnosti FCI. Dlhé roky som bol členom predsedníctva Európskej sekcie FCI od jej založenia, neskôr som bol jej podpredsedom. Bol som tiež podpredsedom komisie rozhodcov FCI. Odstúpil som z oboch týchto funkcií, keď som bol zvolený za člena Generálneho výboru FCI v roku 2009. Odvtedy som podpredseda  vo výstavnej komisii FCI a komisii rozhodcov pre exteriér.

Ako uznanie mojej práce mi prezident FCI v roku 2017 udelil Zlatý odznak FCI. Bol som zvolený aj za člena výkonného výboru FCI za pokladníka FCI.

Vplyvom môjho mentora Tibora Bródyho som sa stal v roku 1985 rozhodcom a v roku 2001 rozhodcom FCI pre všetky plemená. Posudzoval som po celom svete, na všetkých 5 kontinentoch, kde sa konali výstavy psov vrátane niektorých z najväčších výstav na svete (FCI , KC, CKC, AKC) a mnoho zaujímavých špeciálnych výstavách vo viac ako 80 krajinách.

Som pripravený a teším sa na akúkoľvek aktivitu súvisiacu so psom, kde moja vášeň, vedomosti a perfekcionizmus môžu slúžiť záujmom chovu psov a ich zodpovedného vlastníctva.

SPÄŤ NA ESS